Referat fra de brandvarme Old 60
Vi tog imod Brabrand, som vi i første kamp i forårssæsonen fik et lidt heldig 1 – 1 resultat.
Vi var derfor opsat på at gøre det bedre og stillede igen med fuldt hold – og endda med en ekstra spiller, så vi under opvarmningen kunne vælge de 10 bedste på dagen 😊
Vi gav bolden op og uden at Brabrand stort set havde rørt bolden, blev en præcis aflevering leveret fra Torben. Jan headede med baghovedet bolden i mål, uden chance for Brabrands målmand. Så var vi i gang.
Vi fortsatte presset, spillede bolden fornuftigt rundt, med sikre pasninger og afleveringer.
Brabrand havde kun halve chancer, og dem tog Carsten sig af målet uden stort besvær.
Midt i halvlegen fik vi spillet os igennem forsvaret flere gange og Mads kunne afslutte til både 2 - 0 og 3 - 0.
Brabrand fik en ekstra mand på banen og kunne lægge et lidt større tryk resten af halvlegen.
I halvlegen besluttede vi at forsætte samme spilkoncept og vi kom derfor ud til 2. halvleg med tro på at vi kunne fortsætte.
Efter et indlæg der blev afvist af Brabrands forsvar, tog Jan et perfekt tilløb – og med et bragende hårdt vristspark, first-timede Jan den ind langs den fjernest stolpe. Vel nok kandidat til årets mål.
Brabrand fik lidt heldigt reduceret til på 4 -1, men med et hårdt hovedstødmål af Dan efter et præcist hjørnespark fra Jan, blev Brabrand igen knækket til 5 - 1.
Brabrand kom på 5 – 2, inden Torben med en fiks pirouette fik afdriblet målmand og to forsvarsspillere og scoret til slutresultatet 6 – 2 – til stor irritation for Brabrand målmand.
Sådan går det jo, når man møder forårets mest formstærke hold 😊
Vi ligger stadig nummer 3 i kredsen – og har ikke tabt i 10 kampe i træk.
Næste kamp er på mandag den 12. juni 2023 kl. 19.00 I Egelund Idrætspark mod BMI.
April 2024
|
|||||||
30.
tirsdag
|
|
U15 Drenge Liga 4 (2009) 11:11 - forår 2024 • Pulje 538
Aabyhøj Stadion
|
|
Aabyhøj Stadion
|
|||
30.
tirsdag
|
|
U14 Drenge Liga 4 (2010) 11:11 - forår 2024 • Pulje 640
SuperBrugsen Kolt Park
|
|
SuperBrugsen Kolt Park
|
|||
30.
tirsdag
|
Omklædning 4 |
U11 Piger C (2013) 8:8 - Forår 2024 • Pulje 70
Grønløkke Stadion
Bane 8 B kunstgræs væk bane 1
|
Omklædning 6 |
Grønløkke Stadion
Bane 8 B kunstgræs væk bane 1
|
|||
Maj 2024
|
|||||||
1.
onsdag
|
Omklædning 9 |
U13 Drenge C1 (2011) 8:8 - Forår 2024 • Pulje 11
Grønløkke Stadion
Bane 8 A kunstgræs mod bane 1
|
Omklædning 7 |
Grønløkke Stadion
Bane 8 A kunstgræs mod bane 1
|
|||
1.
onsdag
|
Omklædning 1 |
Kvinde C2 (+15) 7:7 - Forår 2024 • Pulje 313
Aabyhøj Stadion
Højbanen 1
|
Omklædning 2 |
Aabyhøj Stadion
Højbanen 1
|
|||
1.
onsdag
|
6 |
ØOB Oldboys 60 år 7 mands 2023-24 • Kreds 18
Lyseng Idrætspark
Kunstbane
|
5 |
Lyseng Idrætspark
Kunstbane
|
|||
1.
onsdag
|
|
M+32 7:7 - Forår 2024 • Pulje 151
Dagnæs murerforretning/Dagnæs stadion
|
|
Dagnæs murerforretning/Dagnæs stadion
|
|||
1.
onsdag
|
Omklædning 4 |
Kvinde C1 (+15) 7:7 - Forår 2024 • Pulje 302
Grønløkke Stadion
Bane 8 A kunstgræs mod bane 1
|
Omklædning 6 |
Grønløkke Stadion
Bane 8 A kunstgræs mod bane 1
|
|||
2.
torsdag
|
Omk 5 |
Herrer Serie 1 - Forår 2024 • Pulje 9
Søften Idrætsanlæg
Bane 1 - 11 mands
|
Omk 1 |
Søften Idrætsanlæg
Bane 1 - 11 mands
|
|||
4.
lørdag
|
|
U12 Drenge B1 (2012) 8:8 - Forår 2024 • Pulje 35
Grønløkke Stadion
|
|
Grønløkke Stadion
|
|||
4.
lørdag
|
|
U10 Drenge B1 (2014) 5:5 - Lør. d. 4. maj • Pulje 15
Grønløkke Stadion
|
|
Grønløkke Stadion
|
|||
4.
lørdag
|
|
U9 Drenge B1 (2015) 5:5 - Lør. d. 4. maj • Pulje 71
Berger Optik Park (Stjær)
|
|
Berger Optik Park (Stjær)
|
|||
4.
lørdag
|
|
U9 Drenge B2 (2015) 5:5 - Lør. d. 4. maj • Pulje 85
Viby Idrætspark
|
|
Viby Idrætspark
|
|||
4.
lørdag
|
|
U8 Drenge B1 (2016) 5:5 - Lør. d. 4. maj • Pulje 136
Aabyhøj Stadion
|
|
Aabyhøj Stadion
|
|||
4.
lørdag
|
|
U9 Piger B1 (2015) 5:5 - Lør. d. 4. maj • Pulje 233
ed Park (Skødstrup)
Bane 4 (5M)
|
|
ed Park (Skødstrup)
Bane 4 (5M)
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Letøvede 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 8
Grønløkke Stadion
|
|
Grønløkke Stadion
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Letøvede 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 8
Grønløkke Stadion
|
|
Grønløkke Stadion
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Letøvede 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 9
Egelund Idrætscenter
|
|
Egelund Idrætscenter
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Letøvede 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 9
Egelund Idrætscenter
|
|
Egelund Idrætscenter
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Nybegynder 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 26
Viby Idrætspark
|
|
Viby Idrætspark
|
|||
4.
lørdag
|
5 |
U6 Drenge (2018) 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 51
Koncenton Park (ASA græsbaner)
Kunst 2.2
|
5 |
Koncenton Park (ASA græsbaner)
Kunst 2.2
|
|||
4.
lørdag
|
5 |
U6 Drenge (2018) 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 51
Koncenton Park (ASA græsbaner)
Kunst 2.3
|
5 |
Koncenton Park (ASA græsbaner)
Kunst 2.3
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Letøvede 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 8
Grønløkke Stadion
|
|
Grønløkke Stadion
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Letøvede 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 8
Grønløkke Stadion
|
|
Grønløkke Stadion
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Letøvede 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 9
Egelund Idrætscenter
|
|
Egelund Idrætscenter
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Letøvede 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 9
Egelund Idrætscenter
|
|
Egelund Idrætscenter
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Nybegynder 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 26
Viby Idrætspark
|
|
Viby Idrætspark
|
|||
4.
lørdag
|
5 |
U6 Drenge (2018) 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 51
Koncenton Park (ASA græsbaner)
Kunst 2.2
|
5 |
Koncenton Park (ASA græsbaner)
Kunst 2.2
|
|||
4.
lørdag
|
5 |
U6 Drenge (2018) 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 51
Koncenton Park (ASA græsbaner)
Kunst 2.3
|
5 |
Koncenton Park (ASA græsbaner)
Kunst 2.3
|
|||
4.
lørdag
|
|
U8 Drenge B1 (2016) 5:5 - Lør. d. 4. maj • Pulje 136
Aabyhøj Stadion
|
|
Aabyhøj Stadion
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Letøvede 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 8
Grønløkke Stadion
|
|
Grønløkke Stadion
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Letøvede 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 8
Grønløkke Stadion
|
|
Grønløkke Stadion
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Letøvede 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 9
Egelund Idrætscenter
|
|
Egelund Idrætscenter
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Letøvede 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 9
Egelund Idrætscenter
|
|
Egelund Idrætscenter
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Nybegynder 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 26
Viby Idrætspark
|
|
Viby Idrætspark
|
|||
4.
lørdag
|
|
U10 Drenge B1 (2014) 5:5 - Lør. d. 4. maj • Pulje 15
Grønløkke Stadion
|
|
Grønløkke Stadion
|
|||
4.
lørdag
|
|
U9 Drenge B1 (2015) 5:5 - Lør. d. 4. maj • Pulje 71
Berger Optik Park (Stjær)
|
|
Berger Optik Park (Stjær)
|
|||
4.
lørdag
|
1 |
U9 Drenge B2 (2015) 5:5 - Lør. d. 4. maj • Pulje 85
Viby Idrætspark
Bane 4 (kunst)
|
4 |
Viby Idrætspark
Bane 4 (kunst)
|
|||
4.
lørdag
|
|
U9 Piger B1 (2015) 5:5 - Lør. d. 4. maj • Pulje 233
ed Park (Skødstrup)
Bane 3 (5M)
|
|
ed Park (Skødstrup)
Bane 3 (5M)
|
|||
4.
lørdag
|
5 |
U6 Drenge (2018) 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 51
Koncenton Park (ASA græsbaner)
Kunst 2.2
|
5 |
Koncenton Park (ASA græsbaner)
Kunst 2.2
|
|||
4.
lørdag
|
5 |
U6 Drenge (2018) 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 51
Koncenton Park (ASA græsbaner)
Kunst 2.3
|
5 |
Koncenton Park (ASA græsbaner)
Kunst 2.3
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Letøvede 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 8
Grønløkke Stadion
|
|
Grønløkke Stadion
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Letøvede 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 8
Grønløkke Stadion
|
|
Grønløkke Stadion
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Letøvede 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 9
Egelund Idrætscenter
|
|
Egelund Idrætscenter
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Letøvede 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 9
Egelund Idrætscenter
|
|
Egelund Idrætscenter
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Nybegynder 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 26
Viby Idrætspark
|
|
Viby Idrætspark
|
|||
4.
lørdag
|
5 |
U6 Drenge (2018) 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 51
Koncenton Park (ASA græsbaner)
Kunst 2.2
|
5 |
Koncenton Park (ASA græsbaner)
Kunst 2.2
|
|||
4.
lørdag
|
5 |
U6 Drenge (2018) 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 51
Koncenton Park (ASA græsbaner)
Kunst 2.3
|
5 |
Koncenton Park (ASA græsbaner)
Kunst 2.3
|
|||
4.
lørdag
|
|
U8 Drenge B1 (2016) 5:5 - Lør. d. 4. maj • Pulje 136
Aabyhøj Stadion
|
|
Aabyhøj Stadion
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Letøvede 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 8
Grønløkke Stadion
|
|
Grønløkke Stadion
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Letøvede 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 9
Egelund Idrætscenter
|
|
Egelund Idrætscenter
|
|||
4.
lørdag
|
|
U7 Dr. (2017) Nybegynder 3:3 - lørdag d. 4. maj • Pulje 26
Viby Idrætspark
|
|
Viby Idrætspark
|
|||
4.
lørdag
|
Omk 4 |
U11 Drenge B1 (2013) 8:8 - Forår 2024 • Pulje 6
Søften Idrætsanlæg
Bane 4 - 8 mands
|
Omk 3 |
Søften Idrætsanlæg
Bane 4 - 8 mands
|
|||
5.
søndag
|
|
U11 Piger B1 (2013) 8:8 - Forår 2024 • Pulje 63
INOX Park
|
|
INOX Park
|
|||
5.
søndag
|
|
U10 Drenge C1 (2014) 5:5 - Søn. d. 5. maj • Pulje 39
Sparekassen Danmark Park (Galten)
|
|
Sparekassen Danmark Park (Galten)
|
|||
5.
søndag
|
|
U9 Drenge C1(2015) 5:5 - Søn. d. 5. maj • Pulje 101
Spektrum Odder
Bane 5 - Kunstgræsbane
|
|
Spektrum Odder
Bane 5 - Kunstgræsbane
|
|||
5.
søndag
|
|
U8 Drenge A (2016) 5:5 - Søn. d. 5. maj • Pulje 124
Grønløkke Stadion
|
|
Grønløkke Stadion
|
|||
5.
søndag
|
|
U8 Drenge C1 (2016) 5:5 - Søn. d. 5. maj • Pulje 160
Aabyhøj Stadion
|
|
Aabyhøj Stadion
|
|||
5.
søndag
|
|
U13 Drenge Liga 3 (2011) 11:11 - forår 2024 • Pulje 727
Lyseng Idrætspark
|
|
Lyseng Idrætspark
|
|||
5.
søndag
|
|
U8 Drenge A (2016) 5:5 - Søn. d. 5. maj • Pulje 124
Grønløkke Stadion
|
|
Grønløkke Stadion
|
|||
5.
søndag
|
|
U8 Drenge C1 (2016) 5:5 - Søn. d. 5. maj • Pulje 160
Aabyhøj Stadion
|
|
Aabyhøj Stadion
|
|||
5.
søndag
|
|
U10 Drenge C1 (2014) 5:5 - Søn. d. 5. maj • Pulje 39
Sparekassen Danmark Park (Galten)
|
|
Sparekassen Danmark Park (Galten)
|
|||
5.
søndag
|
|
U9 Drenge C1(2015) 5:5 - Søn. d. 5. maj • Pulje 101
Spektrum Odder
Bane 5 - Kunstgræsbane
|
|
Spektrum Odder
Bane 5 - Kunstgræsbane
|
|||
5.
søndag
|
|
U8 Drenge A (2016) 5:5 - Søn. d. 5. maj • Pulje 124
Grønløkke Stadion
|
|
Grønløkke Stadion
|
|||
5.
søndag
|
|
U8 Drenge C1 (2016) 5:5 - Søn. d. 5. maj • Pulje 160
Aabyhøj Stadion
|
|
Aabyhøj Stadion
|
|||
5.
søndag
|
|
Herrer Serie 4 - Forår 2024 • Pulje 81
Viby Gymnasium og HF
|
|
Viby Gymnasium og HF
|
|||
6.
mandag
|
|
U13 Piger C1 (2011) 8:8 - Forår 2024 • Pulje 50
Grønløkke Stadion
|
|
Grønløkke Stadion
|
|||
6.
mandag
|
|
U11 Drenge C2 (2013) 8:8 - Forår 2024 • Pulje 27
Sejs Stadion
|
|
Sejs Stadion
|
|||
6.
mandag
|
|
U12 Drenge B2 (2012) 8:8 - Forår 2024 • Pulje 41
Grønløkke Stadion
|
|
Grønløkke Stadion
|
|||
6.
mandag
|
|
ØOB Oldboys 35 år 11 mands 2023-24 • Kreds 4
Grønløkke Stadion
|
|
Grønløkke Stadion
|
|||
6.
mandag
|
|
ØOB Oldboys 55 år 7 mands 2023-24 • Kreds 16
Grønløkke Stadion
|
|
Grønløkke Stadion
|
|||
6.
mandag
|
Rema 1000 omkl. 1 |
ØOB Oldboys 45 år 7 mands 2023-24 • Kreds 14
Volkswagen Park Græs
8 Mands græsbane 1
|
Redmark omkl. 2 |
Volkswagen Park Græs
8 Mands græsbane 1
|